wczasy, wakacje, urlop
10 May 2012r.
Czersk.Oto jedno z nielicznych 73 chyba miast, które nie ma — rynku! Śródmieście stanowi tu dawna wieś ulicowa, bowiem Czersk jest miastem młodym, zaledwie od 1926 roku. Ale rodowód ma czcigodny — istniał już we wczesnym średniowieczu i należał do ziemstwa zaborskiego. Jako że wyrósł w centrum Borów Tucholskich, kwitnie w nim przemysł drzewny: tartaki i fabryka mebli, producent eksportowy. Jest też Czersk dużym węzłem kolejowym i to właśnie wybudowanie linii kolejowej Chojnice — Tczew w roku 1873 przyczyniło się do awansu i rozwoju dawnej wsi. W stosunkowo krótkim czasie liczba mieszkańców wzrosła z niespełna dwóch do około ośmiu tysięcy.
10 May 2012r.
Nie sposób wymienić wszystkich badaczy, którzy się zajmowali zagadnieniami językoznawczymi, więc tylko ważniejsi: Kaszuba ks. Gustaw Pobłocki, Wielkopolanin Leon Biskupski, Małopolanin Stefan Ramult, autor między innymi Słownika języka pomorskiego czyli kaszubskiego i Statystyki ludności kaszubskiej. Ramułt przyjął stanowisko odmienne niż iotychczasowi badacze, głosił mianowicie, że kaszubszczyzna nie jest "narzeczem polskim, lecz stanowi odrębny język ludów pomorskich, które tworzyły ongiś odrębny naród. Teoria Ramułta wywołała w świecie nauki prawdziwą burzę; wypowiadali się uczeni tej miary co Jan Baudouin Courtenay i Aleksander Bruckner.
04 July 2013r.
Czersk — Miradowo Od 1382 prawo miejskie chełmińskie. Od XVII w. siedziba dóbr tzw. Ekonomii Czerskiej. Zniszczona w czasie wojen szwedzkich, w następstwie I rozbioru włączona do Prus. W nocy z 21/2211 1832 wieś była miejscem noclegu jednej z kolumn internowanych powstańców listopadowych udających się do Francji. Prowadził ją por. W. Pol („Nocleg w Czersku" w Pieśniach Janusza"). Za czasów pruskich pozbawiony praw miejskich, chociaż rozwijał się jako ośrodek przemysłowy i kolejowy na linii Chojnice — Tczew.