wczasy, wakacje, urlop
10 May 2012r.
Gród człuchowski, wchodzący w skład kasztelanii szczytneńskiej, co najmniej od połowy XIII stulecia strzegł pogranicza Pomorza Gdańskiego. Znajdował się on na półwyspie Kujawy oblanym jeziorami, z których bierze początek rzeczułka Chrzęstowa, dopływ Gwdy. W końcu XIII wieku Człuchów stał się centrum rozległych dóbr nadanych przez Łokietka Mikołajowi z Pońca.
10 May 2012r.
w XVIII wieku Człuchów spłonął niemal doszczętnie aż cztery razy, przy czym dwukrotnie czerwony kur atakował również zamek — po- krzyżacka warownia została rozebrana. Być może dlatego w legendach miejscowych mowa tylko o fragmencie zamczyska, o wieży, pod której szczytem widoczna jest granitowa "belka" do zawieszania ongiś żelaznego kosza z ogniem, którym to sygnałem powiadamiała krzyżacka załoga Człuchowa sąsiednie zakonne zamki o grożącym jej niebezpieczeństwie. Belka miewała jednak i inne zastosowania.
10 May 2012r.
Nie sposób wymienić wszystkich badaczy, którzy się zajmowali zagadnieniami językoznawczymi, więc tylko ważniejsi: Kaszuba ks. Gustaw Pobłocki, Wielkopolanin Leon Biskupski, Małopolanin Stefan Ramult, autor między innymi Słownika języka pomorskiego czyli kaszubskiego i Statystyki ludności kaszubskiej. Ramułt przyjął stanowisko odmienne niż iotychczasowi badacze, głosił mianowicie, że kaszubszczyzna nie jest "narzeczem polskim, lecz stanowi odrębny język ludów pomorskich, które tworzyły ongiś odrębny naród. Teoria Ramułta wywołała w świecie nauki prawdziwą burzę; wypowiadali się uczeni tej miary co Jan Baudouin Courtenay i Aleksander Bruckner.