Noclegi - polskie wybrzeże

wczasy, wakacje, urlop

 

Miasta nadmorskie

18 May 2012r.

SOPOT - Nie o tym z Festiwalu Piosenki, modnym i tłocznym kurorcie dnia dzisiejszego będzie tu mowa. Czy bywalcy Sopotu wiedzą na przykład, jak wyglądał ich ulubiony deptak, trasa molo — Monte Cassino, powiedzmy, siedem wieków temu? Wiecie? No to posłuchajcie.W XIII stuleciu wzdłuż dzisiejszej ulicy Bohaterów Monte. Cassino i 1 Maja rozbudowała się klasztorna wieś Sopot. Klasztorna, bo Mściwoj II (patrz KSIĄŻĘTA KASZUBSCY) dokumentem z roku 1283 darował ją opactwu cystersów oliwskich.


Trasa turystyczna Gdańsk - Luzino

12 June 2012r.

TRASA . Gdańsk-Oliwa — Chwaszczyno (12 km) — Kielno (17 km) — Szemud (26 km) — Łebno (32 km) — Luzino —(46 km) Na trasie kursuje PKS. Trasa biegnie cały czas ładną, silnie pofalowaną, pokrytą laskami i zagajnikami okolicą. Jest to prastary trakt pocztowy, prowadzący z Gdańska na Pomorze Zachodnie. Wyjazd z Oliwy ul. Spacerową, biegnącą od dawnego opactwa cystersów podnóżem Góry Pachołek a następnie malowniczą drogą przez lasy. 7 km Wysoka. 9 km Osowa. Wieś położona nad Jez. Osowskim, znana z czynnego Ludowego Zespołu Sportowego, posiadającego własny budynek z salą gimnastyczną i innymi urządzeniami sportowymi. 12 km Chwaszczyno (trasa 23, str. 314).


Gdańsk Motława

18 July 2013r.

Motława Rzeka (dł. 65 km) wypływająca z Jez. Szpę-gawskiego Południowego na Pojezierzu Starogardzkim, w okolicy Starogardu Gdańskiego. W górnym biegu płynie jako Szpęgawa, przepływa przez Jez. Rokickie Duże w pobliżu Tczewa i tu staje się Motławą. Uchodzi do Martwej Wisły. Główny dopływ to Radunia. W Gdańsku płynie Opływem Motławy i podzielona jest na Starą i Nową Motławę.