Noclegi - polskie wybrzeże

wczasy, wakacje, urlop

 

Rzeka Drawa - zachodnipomorskie

17 November 2011r.

Rzeka Drawa Drawa wypływa z Doliny Pięciu Jezior między Połczynem Zdrój a Kluczewem, przepływa przez jezioro Drawsko i ciąg mniejszych jezior w kierunku zachodnim, .skręca. w pobliżu Drawska na południe, przepływa przez jezioro Lubię przecinając ciągi moren czołowych, płynie wśród gęstych lasów zwanych "Puszczą nad Drawą" kończąc swój bieg w Noteci. Uznawana za najatrakcyjniejszy szlak wodny Pomorza Zachodniego, choć nie pozbawiony pewnego stopnia trudności, zwłaszcza w górnym odcinku (powyżej jez. Lubię). Długość szlaku 179 km — czas spływu 10—14 dni.


Rzeka Gwda

17 November 2011r.

Rzeka Gwda Wypływa w pobliżu wsi Stare Wierzchowo w pobliżu Szczecinka, przepływa przez ciąg dużych jezior w okolicy Szczecinka, przez obszary sandrowe; wpada do Noteci w miejscowości Ujście. W środkowym i dolnym biegu wzdłuż rzeki ciągną się kompleksy leśne o bogatej florze i faunie, (poniżej Jastrowia przechodzą w "Puszczę nad Gwdą". Długość szlaku 145 km, czas spływu 7—8 dni. Do spływów masowych nadaje się od jeziora Wielimie. Początek szlaku we wsi Wierzchowo z jeziora o tej samej nazwie lub na Gwdzie w odległości 200 m od przystanku PKS Drężno (około 150 m przed jej ujściem do jeziora Studnica). Rzeka przepływa przez wieś Stare Wierzchowo, dalej przez jezioro Smolęsko do jeziora Wielimie. Wypływ rzeki przy zastawce — kajak należy holować. Na 134 km zastawka do nawadniania łąk; jeśli zamknięta, przenoszenie kajaka z prawej strony. Za wsią Spore przy młynie przenoska 50 m, a potem holowanie na płyciźnie (200 m). Przed jez. Wielimie próg regulacyjny. Wypływ Gwdy na południowo-wschodnim końcu jeziora.


Rzeka Parsęta

17 November 2011r.

Rzeka Parsęta Parsęta bierze początek na łąkach w pobliżu wsi Parsęcko (na zachód od Szczecinka) — wpływa do Bałtyku w Kołobrzegu. Szlak na ogół łatwy, jedynie w górnym biegu nieco uciążliwy ze względu na nieregularny nurt, zwalone drzewa, głazy i zarastające miejscami nurt wierzby. Parsęta w środkowym i dolnym biegu ma charakter nizinny. Do masowych spływów nadaje się od Białogardu. Długość szlaku 140 km, czas spływu 8—9 dni. Wodowanie obok młyna Żarnowo, 2 km od przystanku kolejowego Stary Chwalim (przy trasie Grzmiąca — Połczyn Zdrój). Przed wsią Krosino i we wsi Dobie — krótkie przenoski.


Rzeka Radew

17 November 2011r.

Rzeka Radew Początek Radwi znajduje się w odległości 10 km na wschód od Bobolic. Rzeka przepływa przez jezioro Kwiecko obok Zydowa, przez jeziora zaporowe i w Karlinie wpada do Parsęty. Szlak Radwi urozmaicony, o brzegach w większości zalesionych, w górnym biegu malowniczy lecz nieco trudny. Długość trasy 81 km, czas spływu 4 dni.


Pętla Szczecinecka

17 November 2011r.

Pętla Szczecinecka Szlak okrężny prowadzący jeziorami i rzekami w pobliżu Szczecinka. Długość szlaku 62 km, czas spływu 4—7 dni. Szlak zaczyna się w Szczecinku na jeziorze Trze-sieka (Trzesiecko). Biorąc pod uwagę liczne utrudnienia na rzece Niezdobnej łączącej jezioro Trzesieka z jeziorem Wielimie można wodować na rzece Dołga w Gwdzie Wielkiej, skąd szlak prowadzi do jeziora Dołgie.