wczasy, wakacje, urlop
04 July 2013r.
STAROGARD GDAŃSKI — SKARSZEWY. 31 km, droga drugorzędna i lokalna. Wyjazd na pn. zach. Za miastem, po lewej zakład psychiatryczny w Kocborowie. — 6 km Linowiec. — 7 km. Dalej ok. 4 km przez las. —11 km. Z prawej j. Wielkie Borowno, z lewej j. Małe Borowno. — 13 km Skarszewy (ok. 5200 mk.), miasteczko położ. na podłużnym wzniesieniu, którego zach. cypel opływa rz. Wietcisa. 1198 osadzenie zakonu joannitów. Prawa miejskie 1320. Od 1370do 1462 w rękach Krzyżaków.
04 July 2013r.
Czersk — Miradowo Od 1382 prawo miejskie chełmińskie. Od XVII w. siedziba dóbr tzw. Ekonomii Czerskiej. Zniszczona w czasie wojen szwedzkich, w następstwie I rozbioru włączona do Prus. W nocy z 21/2211 1832 wieś była miejscem noclegu jednej z kolumn internowanych powstańców listopadowych udających się do Francji. Prowadził ją por. W. Pol („Nocleg w Czersku" w Pieśniach Janusza"). Za czasów pruskich pozbawiony praw miejskich, chociaż rozwijał się jako ośrodek przemysłowy i kolejowy na linii Chojnice — Tczew.
11 May 2012r.
BRDA Sława Brdy głosi, że to najpiękniejszy szlak kajakowy w kraju i jeden z piękniejszych w Europie. Sława uzasadniona, skoro od lat odbywają się tu międzynarodowe spływy kajakowe. Z kaszubskich szlak ten jest najpiękniejszy i najdłuższy. Spławny od Nowej Brdy w powiecie miasteckim kończy się ujściem do Wisły powyżej Fordonu. Szlak to zresztą nie tylko wyjątkowo malowniczy, ale i bardzo łatwy. Doskonały do wypraw rodzinnych, z Udziałem najmłodszych.
11 May 2012r.
BRAMA KASZUBSKA - Otwiera swe wrota na Jezioro Raduńskie w miejscu, gdzie jego długa rynna została przedzielona groblą na dwie — Górną i Dolną Radunię. Miano Bramy Kaszubskiej nosi kilkusetmetrowy wykop, którym szosa prowadząca z Kartuz do Bytowa przeciska się wśród lasu opadając z wysoczyzny ku jezioru Piękny to jej odcinek i pięknie został nazwany.
11 May 2012r.
Przy szosach jest ich już coraz mniej, choć nadal jeszcze wiele. Wystarczy jednak zboczyć na szlaki dróg gruntowych, by napotkać ich mnogość. Przy każdym rozwidleniu, przy każdej drodze odchodzącej od głównego traktu w kierunku zabudowań na pustkach (patrz pod P) trwają stare drewniane krzyże. Niejeden wzniosła wiara ludu w... złe moce.
11 May 2012r.
BORY TUCHOLSKIE Niegdyś była tu nieprzebyta puszcza o wielkim bogactwie drzewostanu, również liściastego. Nieliczni mieszkańcy (patrz BOROWIACY) trudnili się puszczańskim rzemiosłem: bartnictwem, smolarstwem, flisactwem. W ciągu wieków stopniowo przetrzebiono dawną puszczę. Pustoszyły ją wojny — szwedzka, potem siedmioletnia, wydeptywały w niej trakty wojska napoleońskie. Gospodarka pruskiego zaborcy siała największe zniszczenie
11 May 2012r.
BOROWA CIOTKA patrz MITOLOGIA KASZUBSKA- BOROWIACY Jest to grupa ludności pochodzenia kaszubskiego, zamieszkująca część powiatu chojnickiego, która w ciągu wieków uległa Częściowej polonizacji językowej i kulturowej. Borowiacy dzielą się z grubsza na kaszubiących — Boracy i nie kaszubiących — Borowiacy tucholscy. Boracy (Boróce) siedzą w pobliżu samych Chojnic i w środkowo- -zachodniej części powiatu, głównie w trójkącie Chojni- ce-Konarzyny-Swornegace. Borowiacy tucholscy na środkowym i południowym wschodzie z Czerskiem i Rytlem. Dzieli ich rzeczka Niechwaszcz, stanowiąca również granicę dla północno-wschodnich mieszkańców powiatu — Zabora- ków