wczasy, wakacje, urlop
10 May 2012r.
BIAŁOGARDA - Zwana też Białągórą lub Belgardem, leży na połowie drogi między Lęborkiem a Łebą. Dziś jest to niewielka wioska, malowniczo rozciągająca się na wyżynie i jej zboczu, u stóp którego płynie Lędziechowska Struga. O dawnej świetności Białogardy przypominają jedynie pozostałości potężnych umocnień ziemnych na wyniosłym o- bronnym cyplu, górującym nad bagnistą doliną — ślady ogromnej ośmiometrowej fosy i wał, który jeszcze teraz ma około sześciu metrów wysokości i z którego warto spojrzeć na rozległą dolinę Łeby.
10 May 2012r.
BELOCE - To mieszkańcy Kępy Swarzewskiej, Oksywskiej i częściowo Puckiej, zwani tak ze względu na szczególną odmianę języka. Kaszubi ci belóczą, czyli wymawiają głoskę „1" tam, gdzie inni mówią „ł".
10 May 2012r.
BAZUNA -To wielka drewniana kaszubska trąba pasterska. Służyła ona również do dawania sygnałów orientacyjnych czy ostrzegawczych w czasie mgieł jesiennych lub zimowych zadymek.
10 May 2012r.
Rodzina Basman.Jest ich w Gnieżdżewie pięć: matka i cztery córki — wszystkie malują na szkle. Anna Basman malowała „od zawsze", kopiując obrazki z pocztówek. Porzucając cudze wzory zamieniła papier na szkło dopiero po kursie zorganizowanym w 1958 roku przez Wojewódzki Dom Twórczości Ludowej w Gdańsku dla przypomnienia starej kaszubskiej tradycji malowideł na szkle (patrz pod M). Gertruda, najstarsza z jej córek, miała wtedy siedem lat, Henia pięć, Danusia dopiero rok, a Elżuni jeszcze nie było na świecie.
10 May 2012r.
Do grona najwybitniejszych językoznawców interesujących się Kaszubami ze szkoły prof. Stiebera należą Zuzanna Topolińska i Hanna Popowska - Taborska. Kaszubszczyzna stanowi również przedmiot zainteresowania Jadwigi Z i e n i u k o- w e j, Ewy Feleszko (Rze- telskiej-Kamińskiej), Jadwigi Majowej, Kwiryny Handke i innych badaczek z kręgu tego wybitnie sfeminizowanego zespołu.
10 May 2012r.
Wojciech Błaszkowski (w maju 1973 r. przeszedł na e- meryturę), znawca przede wszystkim drewnianego budownictwa kaszubskiego. W Toruniu, gdzie za życia prof. Stelmachowskiej było centrum e- tnograficznych badań kaszubo- znawczych, obecnie tylko w niewielkim zakresie interesują się Kaszubami Jadwiga Klimaszewska i Maria Znamierowska - Priif- f e r o w a. Jedyną dużą kaszubską publikacją etnograficzną ostatnich lat, pochodzącą ze środowiska toruńskiego, jest monografia Kaszubi bytomscy Ryszarda Ku- kiera. Konsekwentnie badaniami na Kaszubach w zakresie wycinkowego problemu kaszubskiego rybołówstwa przybrzeżnego zajmuje się uniwersytecki ośrodek łódzki.
10 May 2012r.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej Pomorze Gdańskie znalazło się w centrum zainteresowania również wielu innych naukowców. Badacze historii Pomorza i Kaszub związani są głównie z dwoma ośrodkami: Gdańskiem i Toruniem. Oto nazwiska najważniejszych: w ośrodku toruńskim są to Marian Biskup, Antoni Czachorowski, Karol Górski, Marian Gumowski, Kazimierz Jasiński, Jan Powierski, Donald S t e- y e r, Krystyna Zielińska; w ośrodku gdańskim — Stanisław Gierszewski, Stanisław Mielczarski, Wacław Odyniec, Edwin Rozenkranz, Roman Wapiński. Nie można również pominąć Kazimierza Śląskiego i Brygidy K ii r b i- s ó w n y — znanych pomorzo- znawców poznańskich; Władysława Czaplińskiego oraz Teresy i Ryszarda Kiersnowsltich z Wrocławia, Tadeusza Cieślaka z Warszawy oraz księży Kazimierza Dąbrowskiego i Antoniego Liedtkego z Pelplina.