wczasy, wakacje, urlop
10 May 2012r.
Na przełomie naszego stulecia na Pomorze dociera nowe, modne u schyłku XIX wieku słowo: folklor. Rozwija się regionalizm. Na Kaszubach znajduje on wyraz w powstaniu w 1907 roku niemieckiego Kaszubskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Należą do niego zarówno Niemcy, jak i Polacy. Współtwórcami Towarzystwa są Fryderyk Lorentz i Izydor G u 1 g o w s k i (patrz pod G). Zagadnienia dotyczące historii, etnografii, a także językoznawstwa poruszane są również na łamach „Gryfa"
10 May 2012r.
Nie sposób wymienić wszystkich badaczy, którzy się zajmowali zagadnieniami językoznawczymi, więc tylko ważniejsi: Kaszuba ks. Gustaw Pobłocki, Wielkopolanin Leon Biskupski, Małopolanin Stefan Ramult, autor między innymi Słownika języka pomorskiego czyli kaszubskiego i Statystyki ludności kaszubskiej. Ramułt przyjął stanowisko odmienne niż iotychczasowi badacze, głosił mianowicie, że kaszubszczyzna nie jest "narzeczem polskim, lecz stanowi odrębny język ludów pomorskich, które tworzyły ongiś odrębny naród. Teoria Ramułta wywołała w świecie nauki prawdziwą burzę; wypowiadali się uczeni tej miary co Jan Baudouin Courtenay i Aleksander Bruckner.
10 May 2012r.
Mowa kaszubska zwróciła uwagę filologów, stała się przedmiotem badań naukowych już ponad sto lat temu. Pierwszy dał w tym kierunku podnietę — rozbudził zainteresowania kaszubologicz- ne — Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764— —1855), z pochodzenia Mazur, lektor języka polskiego w Gimnazjum 'Akademickim w Gdańsku. W swym Słowniku niemiecko-polskim, wydanym w 1823 roku, Mrongowiusz napisał w przedmowie: „Byłoby dla historyków rzeczą wielce pożyteczną, gdyby jakiś polski językoznawca zechciał wszystkie wsie kaszubskie objechać, pozbierać stare wyrazy i wydać dialektyczny słownik kaszubski". Sam przytoczył też na końcu swego słownika szereg charakterystycznych wyrażeń kaszubskich.
10 May 2012r.
Czersk.Oto jedno z nielicznych 73 chyba miast, które nie ma — rynku! Śródmieście stanowi tu dawna wieś ulicowa, bowiem Czersk jest miastem młodym, zaledwie od 1926 roku. Ale rodowód ma czcigodny — istniał już we wczesnym średniowieczu i należał do ziemstwa zaborskiego. Jako że wyrósł w centrum Borów Tucholskich, kwitnie w nim przemysł drzewny: tartaki i fabryka mebli, producent eksportowy. Jest też Czersk dużym węzłem kolejowym i to właśnie wybudowanie linii kolejowej Chojnice — Tczew w roku 1873 przyczyniło się do awansu i rozwoju dawnej wsi. W stosunkowo krótkim czasie liczba mieszkańców wzrosła z niespełna dwóch do około ośmiu tysięcy.
10 May 2012r.
w XVIII wieku Człuchów spłonął niemal doszczętnie aż cztery razy, przy czym dwukrotnie czerwony kur atakował również zamek — po- krzyżacka warownia została rozebrana. Być może dlatego w legendach miejscowych mowa tylko o fragmencie zamczyska, o wieży, pod której szczytem widoczna jest granitowa "belka" do zawieszania ongiś żelaznego kosza z ogniem, którym to sygnałem powiadamiała krzyżacka załoga Człuchowa sąsiednie zakonne zamki o grożącym jej niebezpieczeństwie. Belka miewała jednak i inne zastosowania.
10 May 2012r.
Gród człuchowski, wchodzący w skład kasztelanii szczytneńskiej, co najmniej od połowy XIII stulecia strzegł pogranicza Pomorza Gdańskiego. Znajdował się on na półwyspie Kujawy oblanym jeziorami, z których bierze początek rzeczułka Chrzęstowa, dopływ Gwdy. W końcu XIII wieku Człuchów stał się centrum rozległych dóbr nadanych przez Łokietka Mikołajowi z Pońca.
10 May 2012r.
Coraz czesciej widzimy jak powieksza sie mijscowosc turystyczna o nazwie Chłapowo, niegdys osada rybacka zamieszkiwana przez rolników